Home / Shëndetsi

Shëndetsi

Studim: Kafja e mëngjesit na mbron nga tumori dhe përmirëson kujtesën

Gjatë viteve të fundit, studime të ndryshme kanë treguar për përfitimet e shumta të kafes. Një studim i fundit ka zbuluar se kafja e mëngjesit ndihmon në përmirësimin e kujtesës, largon stresin dhe parandalon një nga sëmundjet më vdekjeprurëse, kancerin. Gjatë një studimi të fundit, të publikuar tek revista “Scientific Reports”, …

Read More »

Pijet që forcojnë memorien dhe përqendrimin

Jeni në sezon provimesh? Këto janë pijet që ju ndihmojnë do t’ju ndihmojnë të merrni nota të mira   Pijet që ushqejnë trurin dhe rrisin përqendrimin Lëngu i memories 1 mollë jeshile pak spinaq 1 degë rozmarine 1 lugë të vogël Matcha* 1 kastravec pak lëng limoni jeshil *Matcha është …

Read More »

4 numrat që duhet t’i dini për shëndetin e zemrës

Çdo vit, më shumë njerëz vdesin nga sëmundjet e zemrës se çdo shkaktar tjetër. Fatkeqësisht, rreziku për sëmundje të zemrës varet tek disa faktorë që nuk i kemi nën kontroll, si mosha apo historia shëndetësore e familjes. Gjithsesi, edhe faktorë të tjerë, si duhanprirja dhe niveli i aktivitetit fizik janë …

Read More »

Hiqni dorë nga hamburgeri me djathë! Dëmton mëlçinë dhe shkakton diabet

Një hamburger me djathë mund të ndryshojë metabolizmin dhe rrit rrezikun për zhvillimin e diabetit të tipit 2, ka zbuluar një studim i ri. Një trup i shëndetshëm mund ta përballojë një hamburger, por, nëse hani rregullisht ushqime të yndyrshme, mund të shkaktohen dëmtime afatgjate, thonë ekspertët. Në studim u …

Read More »

6 mënyra natyrale për uljen e tensionit të gjakut

Tensioni i lartë i gjakut prek një në 3 të rritur për arsye nga më të ndryshmet, duke filluar nga gjenetika deri tek stresi. Ilaçet mund të ndihmojnë për ta mbajtur atë në kontroll, megjithatë, ka edhe mënyra të tjera natyrale që ndihmojnë në uljen e tensionit. Ja disa mënyra …

Read More »

Pini lëng limoni në vend të ilaçeve nëse keni një nga këto 8 probleme

Lëngu i limonit është i pasur me vlera ushqyese, sidomos flavonoide, të cilat kanë veti antioksiduese shumë të mira. Studime të ndryshme kanë vërtetuar se lëngu i limonit është i mirë për diabetin, tensionin e lartë të gjakut, temperaturën, kapsllëkun, tretjen dhe shumë probleme të tjera me shëndetin. Ai është …

Read More »

Anemia, disa kura popullore për kurimin

Në format e lehta anemia kalohet me kujdes dhe me ushqim. në mjekësinë popullore përdoren shumë bimë që shërbejnë për të ndihmuar në përmirësimin e rruazave të kuqe të gjakut   Këputjet, apatia, dhimbja e kokës, marrja e mendve janë vetëm disa nga problemet që të shkakton anemia. Shpesh na …

Read More »

Njihuni me frutin shërues dhe mësoni pse duhet ta konsumoni këtë dimër!

Shumë studime kanë vërtetuar se shega është një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin kardiovaskular, nervor.  Doza ditore e ekstraktit të shegës, mund të ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut dhe nivelit të kolesterinës. Shkençëtarët konsiderojnë që kjo mund të reduktojë …

Read More »

Shurupi natyral më efektiv që trajton gripin, të ftohurat dhe kollën kronike

Dimri është sezoni i gripit dhe të ftohurave. Receta natyrale e këtij postimi është quajtur si një medikament shumë efektiv në trajtimin e këtyre virozave. Ky ilaç natyral nuk ka kimikate dhe nuk ka asnjë efekt anësor në shëndet. Përbërësit: gjysmë luge çaji trumzë, gjysmë luge çaji shafran Indie, 2 …

Read More »

Njihuni me frutin shërues dhe mësoni pse duhet ta konsumoni këtë dimër!

Shumë studime kanë vërtetuar se shega është një nga frutat më shëruese në botë për shkak të ndikimit të dobishëm në sistemin kardiovaskular, nervor.  Doza ditore e ekstraktit të shegës, mund të ndihmojë në uljen e tensionit të gjakut dhe nivelit të kolesterinës. Shkençëtarët konsiderojnë që kjo mund të reduktojë …

Read More »