Home / Shëndetsi

Shëndetsi

Ja çfarë mrekullish bën pasta e dhëmbëve

Pasta e dhëmbëve nuk është e nevojshme vetëm për t’u kujdesur për higjienën e gojës, por edhe për shumë funksione të tjera. Ekspertët bëjnë me dije se, pasta e dhëmbëve gjen përdorim në shumë fusha . 1. Largon aromat e pakëndshme në duar. 2. Largon njollat: Pasta për dhëmbë mund …

Read More »

Pjepri ilaç kundër stresit

Të luftosh stresin është e mundur duke ngrënë një pjesë pjepri, fruta e stinës i njohur kryesisht për përmbajtjen e lartë të beta-karotenit. Kështu përveçse është mik i nxirjes, mund të jetë i vlefshëm edhe për të kaluar tensionet e jetës së përditshme. Përfundimin e ka nxjerrë një studim i …

Read More »

LIMONI, VETITE DHE VLERAT E TIJ

  Nga më të vjetrat dhe më të njohurat veti e limonit është burim i vitaminës C. Vitamina C është një antioksidant thelbësor që ndihmon pastrim e trupit nga radikalet e lira.Këto radikale te lira mund të shkaktojnë dëmtimin qelizor duke çuar në sëmundje të zemrës, kancer dhe sëmundje të …

Read More »

Lëngu i qepës dhe vetitë e tij kurative!

Lëngu i qepës është i pasur në minerale, enzima dhe mikropërbërës shumë aktivë, të cilët së bashku veprojnë në organizëm: Kundër anemisë Kundër parazitëve Kundër inflamacionit Kundër kancerit të stomakut, gjirit dhe prostatit Kundër hiperglicemisë dhe kolesterolit të lartë Dhe kundër rënies së flokëve! Nëse vendosni lëngun e qepës dy …

Read More »

Ja çfarë i shkaktojnë trupit pijet energjike brenda dy orëve

Pijet energjike mund të nxisin ndryshime me potencial “jetë-shkatërrues” në tensionin e gjakut dhe zemër, paralajmëron një studim i ri. Konsumi i 1 litër nga pijet energjike me kafeinë dhe sheqer, të tregtuara dhe reklamuara gjerësisht, shkakton “ndryshime të thella” në aktivitetin elektrik të zemrës dhe tensionit të gjakut, krahasuar …

Read More »

Frutat më të mirë për fëmijët

Pjepri, 19 kalori në 100 gr I pasur në elektrolite dhe vitaminë C, plot me beta karoten dhe ujë, ky është pjepri. Sa më e errët ngjyra e tij, aq më i ushqyeshëm është ai. Vajzat që hyjnë në moshën e pubertetit mund ta preferojnë pjeprin për shëndetin e lëkurës …

Read More »

5 ushqimet që lehtësojnë dhimbjet nga fibromialgjia (sëmundja e dhimbjes së gjithë trupit)

Fibromialgjia është një sëmundje ligështuese nga e cila vuajnë më shumë se 5 milionë njerëz në të gjithë botën, shumica e të cilëve janë femra. Sëmundja karakterizohet nga dhimbje kronike, dobësi të muskujve, probleme me gjumin, ankth, depresion, probleme gastrointestinale etj, dhe në shumë raste nuk funksionojnë edhe ilaçet për …

Read More »

5 shenja të çuditshme që tregojnë se jeni të dehidratuar

Trupi ka disa mënyra interesante për t’ju treguar se duhet të konsumoni më shumë ujë. Ja cilat shenja duhet të keni parasysh: Erë e keqe nga goja – Pështyma ka aftësinë të luftojë bakteret. Nëse jeni të dehidratuar, bien nivelet e pështymës, dhe në të njëjtën kohë edhe mundësia për …

Read More »

Anemia, vlerësimi dhe trajtimi i saj në vendin tonë

Anemia është sëmundja më e shpeshtë hematologjike. Tradicionalisht vlera klinike e anemisë është nënvlerësuar (nuk ka dhimbje, por lodhjen si simptomin kryesor që nuk është shumë specifike dhe e mprehtë si dhimbja). Në praktikën tonë mjekësore anemia keqvlerësohet, keqdiagnostikohet, keqmjekohet. Zbulimi i shkakut të anemisë, është më i rëndësishëm se …

Read More »

9 Ushqime te shendetshme per trurin

  1. Cokollata Prezenca e shtuar e kakaos ne permbajtjen e cokollates, e cila eshte shume e njohur per efektet e medha antioksidante, te cilat i detyrohen me se shumti elementit flavonol, ndihmojne ne permiresimin e qarkullimit te gjakut ne tru. Kete element me shume e gjejme tek cokollata e …

Read More »